Ako si vybrať kuchársky nôž: kompletný sprievodca

Kuhařský nůž WMF
Prečo sa oplatí investovať do kuchárskeho noža
Poradíme vám, ako sa zorientovať v kuchárskych nožoch, na čo sa zamerať pri ich výbere, na čo si dať pozor a prečo sa oplatí investovať.
  • Kuchársky nôž je univerzálny nástroj, ktorý v kuchyni beriete do ruky najčastejšie.
  • Ak si vyberiete kvalitný kus a nenáročnú údržbu, vydrží vám mnoho rokov.
  • Rozdiel spoznáte okamžite, pretože krájanie kuchárskym nožom je podstatne jednoduchšie.
Nože na varenie


Klasický šéfkuchár alebo japonský?

Klasický kuchařský nůž
Klasický kuchársky nôž

Klasický kuchársky nôž, niekedy známy aj ako kuchársky nôž alebo jednoducho západný kuchársky nôž, je univerzálny nástroj so širšou zakrivenou čepeľou. Zvyčajne je vyrobený z nehrdzavejúcej alebo uhlíkovej ocele, je ťažší a celkovo robustnejší. Preto si ľahko poradí s krájaním tvrdých potravín, ako je mäso s kosťou, tekvica alebo melón.

Klasický kuchársky nôž

Japonský nůž
Japonský nôž

Japonské nože, ako napríklad santoku alebo gyuto, sú ľahšie a ich čepeľ je zvyčajne tenšia s malým alebo žiadnym zakrivením. Zvyčajne sú vyrobené z tvrdšej ocele, ktorá umožňuje extrémnu ostrosť a zároveň je krehká. Sú preto oveľa vhodnejšie na krájanie jemných rýb alebo sekanie byliniek.

Japonský kuchársky nôž



Najlepšie kuchárske nože podľa recenzií zákazníkov

Náš tip
Prečítajte si tiež
->
noze japonske
Japonské nože - kompletný sprievodca
Precíznosť, ostrosť, remeselné spracovanie a dokonalý dizajn - to všetko sa spája v japonských nožoch. Pomôžeme vám zorientovať sa v nich.
tvrdost nože
Ako tvrdý by mal byť kuchársky nôž
Tvrdosť noža je kľúčovým ukazovateľom, ktorý určuje jeho trvanlivosť a schopnosť udržať si ostrosť. Uvádza sa na Rockwellovej stupnici (HRC), pričom:
  • Ideálna tvrdosť kvalitných kuchárskych nožov by mala byť v rozmedzí 52-56 HRC. Táto úroveň poskytuje ideálnu rovnováhu medzi ostrosťou a odolnosťou proti opotrebovaniu, čím sa zabezpečí dlhá životnosť noža a spoľahlivý výkon pri každodennom používaní.
  • Japonské nože damaškovej ocele majú HRC vyššiu ako 60.
  • Moderná príborová oceľ dosahuje tvrdosť 64-68 HRC.
  • Zároveň platí, že čím je nôž tvrdší, tým je krehkejší. Veľmi tvrdé nože sú preto skvelé na jemnú prácu (napríklad filetovanie rýb), ale ľahko sa poškodia pri rezaní kostí.
Pozor na nožečo vôbec neznamená tvrdosť. Spoločnosti, ktoré vyrábajú kvalitné výrobky, sa nezdráhajú uvádzať všetky parametre svojich výrobkov.
Nože na varenie


čepel kuchařského nože
Čepeľ kuchárskeho noža

  • Damascénska oceľ vzniká kombináciou dvoch druhov ocele, jednej s veľmi vysokým obsahom uhlíka a druhej s veľmi nízkym obsahom uhlíka. Vďaka tomu je čepeľ vyrobená z tohto kovu nielen veľmi pevná, ostrá a odolná, ale má aj výnimočný dizajn.
  • Uhlíková oceľ je veľmi ostrý a ľahko sa ostrí. Ako každý skvelý materiál však aj čepeľ z uhlíkovej ocele potrebuje trochu starostlivosti, dôkladné umývanie a sušenie po každom použití, pretože nie je odolná voči korózii.
  • Nerezová oceľ je cenovo dostupná možnosť, ktorá sa ľahko udržiava a dobre odoláva korózii, ale musíte sa pripraviť na častejšie brúsenie.
  • Keramika je cenovo dostupný, ľahký a predovšetkým veľmi ostrý. Zároveň je potrebné spomenúť, že sa neostrí ľahko a je krehký. Je to preto materiál, ktorý sa hodí skôr na menšie kuchynské nože, ktoré sa nepoužívajú na krájanie mäsa alebo tvrdej zeleniny.


rukojeť kuchařského nože
Rukoväť kuchárskeho noža

  • Drevo je príjemný na dotyk, nekĺže a dodáva nožu klasický vzhľad. Na druhej strane je náročnejšia na údržbu, pretože by sa mala pravidelne ošetrovať olejom, aby sa zabránilo jej vysychaniu a praskaniu. Zároveň drevo absorbuje aj vlhkosť a mastnotu, čo môže narušiť jeho elegantný dizajn.
  • Kov je veľmi odolný, ľahko sa udržiava, vyzerá moderne a profesionálne. Na druhej strane býva ťažšia, studená na dotyk a môže byť aj klzká.
  • Plastové je vysoko odolný voči vlhkosti, mastnote a iným látkam, ktoré sa často vyskytujú v kuchyni. Takisto sa ľahko čistí a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Plastové rukoväte však často nevyzerajú tak esteticky.
  • Kompozit je zmes viacerých materiálov, často vrátane protišmykovej vrstvy. Kompozitné vrstvy sú odolné a ľahko sa udržiavajú.
Delka cepele
Kuchársky nôž: dĺžka čepele

Krátke (15-18 cm): ideálne pre začiatočníkov alebo jemnejších kuchárov, zvyčajne lepšie padnú do rúk ženám. Sú vhodné aj na krájanie menších objemov a presnejšie rezy.

Stredná (20-23 cm): Univerzálna veľkosť vhodná na väčšinu kuchárskych činností. Ak plánujete mať v kuchyni len jeden kuchársky nôž, siahnite po tejto dĺžke.

Dlhé (25+ cm): ideálne pre každého, kto často pripravuje veľké porcie mäsa alebo zeleniny, je sebavedomý v kuchyni a veľké nože považuje za skutočný prínos.

Nože na varenie

Kovaný alebo lisovaný nôž?

Kovaný nôž
Kovaný nôž sa vyrába kovaním za tepla (ručne alebo strojovo). Tento proces výrazne spevňuje materiál čepele, čo má za následok vyššiu odolnosť a tým aj dlhšiu životnosť. Kovaná čepeľ je tiež oveľa menej náchylná na praskanie a zostane dlho ostrá. Vzhľadom na náročnosť výroby, najmä v prípade ručne kovaných nožov, treba počítať s vyššou cenou. Vďaka tomu je však kovaný nôž skvelým tipom na darček na špeciálnu príležitosť.
Lisovaný nôž
Lisovaný nôž sa zvyčajne formuje na výrobnej linke tak, že sa vyreže z oceľového plechu a potom sa nabrúsi. Materiál použitý na jeho výrobu je často totožný s materiálom použitým na výrobu kovaných nožov, takže určite nie je pravda, že lisované nože nie sú kvalitné. Keďže však neprechádzajú procesom kovania, nie sú také tvrdé, čo spôsobuje, že sa čepeľ skôr otupí. Výhodou lisovaných nožov je ich cena.

Obľúbené kuchárske nože

tmp

Ako sa starať o kuchárske nože

Po použití nôž opláchnite teplou vodou s jemným čistiacim prostriedkom a okamžite ho vysušte. Uskladnite ho v bloku, ochrannom puzdre alebo magnetické lište. Vyhnite sa ponechávaniu nožov v priehradke zásuvky, pretože sa oveľa rýchlejšie opotrebujú. Pravidelne ostrite nôž pomocou ocieľky alebo brúsnym kameňom, alebo si ho nechajte profesionálne naostriť. Prečítajte si viac o starostlivosti o kuchárske nože...

Ocieľky a brúsky

Najlepšie značky kuchárskych nožov

Image

Mekkou špičkových príborov je nemecké mesto Solingen, ktoré je zároveň medzinárodne chráneným označením pôvodu s registrovanou ochrannou známkou. Tá sa môže používať len na označenie nožiarskych výrobkov, ktoré boli spracované a dokončené vo všetkých základných výrobných procesoch v priemyselnej oblasti Solingen.

Medzi popredných výrobcov, ktorí pokračujú v tejto tradícii príborov už niekoľko storočí, patrí Zwilling, Wüsthof alebo Güde Solingen. Medzi ďalšie vysoko cenené kuchárske nože už dlho patria: Victorinox, Forged, Dellinger alebo Lion Sabatier.

Vyberte si nôž
FAQ
Najčastejšie kladená otázka
Aký je rozdiel medzi kuchárskym nožom a nožom Santoku?
Kuchársky nôž má širšiu a zahnutú čepeľ, je univerzálny a vhodný na rôzne úlohy v kuchyni Santoku nôž má rovnejšiu a širšiu čepeľ s tupou špičkou, je ľahší a tenší, čo umožňuje presné rezy. Je vhodný na krájanie, rezanie a porciovanie zeleniny, mäsa a rýb.
Ako často by som mal brúsiť kuchársky nôž?
Frekvencia brúsenie závisí od intenzity používania. Vo všeobecnosti sa odporúča nôž brúsiť aspoň raz za dva týždne pomocou domáceho brúsika a raz ročne profesionálne.
Aký je najlepší spôsob skladovania kuchárskych nožov?
Nože by mali byť uložené v bloky, stojany, koľajnice alebo puzdrá. Tieto metódy chránia ostrie a zároveň zaisťujú bezpečnosť v kuchyni.
Môžem umývať kuchárske nože v umývačke riadu?
Umývanie nožov v umývačke riadu sa vo všeobecnosti neodporúča. Chemikálie a vysoké teploty môžu poškodiť čepeľ a rukoväť.
Ako zistím, či je môj nôž správne naostrený?
Správne naostrený nôž hladko a bez námahy krája papier alebo paradajky bez narušenia tvaru. Čepeľ by mala byť rovná a bez zárezov alebo nerovností.
Aký je uhol ostrenia a aký je najlepší uhol pre kuchárske nože?
Uhol brúsenia označuje uhol, pod ktorým sa ostrie brúsi. Klasické kuchárske nože majú zvyčajne uhol 20 - 22 stupňov na každej strane, zatiaľ čo japonské nože majú ostrejší uhol, 15 - 16 stupňov. Nižší uhol znamená ostrejšiu čepeľ, ale zároveň môže byť menej odolná.
Ako vybrať správnu dĺžku čepele kuchárskeho noža?
Dĺžka čepele závisí od vašich osobných preferencií a od typov potravín, ktoré najčastejšie pripravujete. Dĺžka univerzálneho kuchárskeho noža je zvyčajne 20 cm.
Ako zistím, či mám správne vyvážený nôž?
Správne vyvážený nôž má bod rovnováhy (nazývaný bolster) v mieste, kde sa čepeľ stretáva s rukoväťou. Ak to chcete otestovať, položte prst pod túto časť noža a uistite sa, že nôž zostáva vyvážený.
Je lepší ľahší alebo ťažší nôž?
Jednoducho povedané, ľahšie nože sa ľahšie držia a nezaťažujú ruku, zatiaľ čo ťažšie nože sú stabilnejšie, a preto si pri krájaní vyžadujú menšiu silu.