Ako často si kupujete nové hrnce? Väčšina domácností si kupuje častejšie nové auto než nový riad. Jeho výberu je preto vhodné venovať pozornosť, pretože raz kúpené hrnce sa pravdepodobne budú používať po mnoho rokov. S dobre zvoleným riadom sa vám bude lepšie variť, a bude to poznať aj na výsledku.
Čo všetko vziať pri výbere hrncov do úvahy?
Aké hrnce potrebujem?
Kvalitné hrnce sú investíciou. Skôr ako si kúpite veľkú sadu lacnejších hrncov, s ktorými nebudete spokojní, je lepšie zaobstarať si na začiatok niekoľko základných kusov alebo sadu 3-4 hrncov a dokupovať ich podľa potreby. Potom je ideálne vybrať si osvedčenú sériu od tradičného výrobcu a časom ju doplniť. Takto budú mať hrnce nielen jednotný dizajn, ale budú sa aj stohovať, čo oceníte, ak máte v kuchyni menší priestor. Bez akého kuchynského riadu sa v kuchyni nezaobídeme?
Základná výbava kuchyne - 3 typy hrncov
- vyšší hrniec - na varenie vo vode, teda na cestoviny alebo polievku
- nižší kastról - na dusenie, teda s pokrievkou
- rendlík - kastról s rukoväťou na prípravu pokrmov, ktoré je potreba miešať, napr. omáčiek alebo kaší
Marcel Vargaeštok, majiteľ školy varenia Chefparade
Veľký hrniec je základom vašej sady riadu. To, akú veľkú nádobu budete potrebovať, závisí od počtu osôb, pre ktoré varíte. Najviac vody spotrebujú cestoviny. Počítajte s 1 litrom vody na jednu porciu. Ak ste dvaja, stačí vám dvojlitrový hrniec, pre bežnú rodinu je nevyhnutnosťou minimálne štvorlitrový.
Ak máte radi dusené jedlá, investujte do pekáča vhodného do rúry. Najlepšou voľbou je tradičná liatina. Používajte liatinový pekáč s pokrievkou na sporáku a na pomalé pečenie v rúre. Zabezpečí rovnomerné rozloženie tepla, aby ste mohli pripraviť chutný guláš alebo líčka dusené na víne. Je však skvelý aj na prípravu rizota na sporáku.
3 základné typy hrncov
V kuchyni využijete najčastejšie 1-2 hrnce, kastról a malý rendlík.
Hrniec
Väčšie a menšie hrnce na varenie cestovín, polievok, príloh atď. Hrniec je zvyčajne rovnako vysoký ako široký. Ideálne s vekom, cez ktoré sa dajú prílohy priamo cediť.
Kastról
Nižší hrniec na guláš. Vždy s pokrievkou a ideálne z materiálu, ktorý je vhodný aj do rúry na pomalé dusenie a pečenie. Kvalitný liatinový kastról je investícia na celý život.
Rajnice
Rukoväť rajnice umožňuje pohodlné držanie mimo zdroj tepla. Ideálny na prípravu omáčok, štiav a kaší, ktoré je potrebné priebežne miešať.
Aký zvoliť materiál?
Výber materiálu je rozhodujúci pre výslednú chuť jedla, pre vaše pohodlie pri varení, ale aj pre umývanie a skladovanie. Z praktického hľadiska je potrebné venovať pozornosť tomu, či:
- je riad vhodný na váš typ šporáku?
- je možné ho použiť aj do trúby?
- je možné ho umývať v umývačke riadu?
Prvý bod je najdôležitejší a problém sa najčastejšie vyskytuje pri indukčných varných doskách. Väčšina moderných hrncov je vhodná pre všetky typy sporákov, ale pred kúpou je vhodné si to overiť. V prvom rade by ste mali dať pekáče do rúry. Venujte osobitnú pozornosť rukovätiam. Výrobca často udáva inú teplotu, ktorú znesie samotný hrniec, a inú pre rukoväte. V prípade liatinového riadu sa, žiaľ, budeme musieť zmieriť s ručným umývaním. Väčšina zákazníkov však chce umývať hrniec na zemiaky alebo polievku v umývačke riadu.
Nerezové hrnce
Hrnce z nehrdzavejúcej ocele predstavujú ideálnu kombináciu ceny a kvality. Sú univerzálne, odolné a nenáročné na údržbu.
Lacné hrnce z nehrdzavejúcej ocele spoznáte podľa ich hmotnosti
Možno vás prekvapí široký cenový rozsah riadu z nehrdzavejúcej ocele. Hrniec z nehrdzavejúcej ocele kúpite v hypermarkete už za niekoľko sto korún, tak prečo platiť tisíce za známu značku? Samozrejme, rozdiel spoznáte až vtedy, keď ho použijete. Vyhnite sa lacným, ľahkým hrncom z nehrdzavejúcej ocele. Ľahký hrniec sa môže zdať praktický. Nevýhodou nehrdzavejúcej ocele je však slabá vodivosť, čo znamená, že hrnce sa nebudú zohrievať rovnomerne. Tenké dno sa tiež ľahko vydúva, čo si na lacných hrncoch všimnete pomerne skoro. Pri plynových varičoch to až tak nevadí, ale pri iných varičoch je to už veľký problém, ktorý ešte zvyšuje nerovnomernosť varenia. Kuchynský riad z čistej nehrdzavejúcej ocele tiež nie je vhodný na indukciu. Ako sa dajú tieto nevýhody odstrániť kvalitnejšími výrobkami? Kľúčom je základňa, ktorá sa vo vyšších radoch skladá z niekoľkých rôznych materiálov, zvyčajne s dobre vodivým hliníkom alebo oceľou pridanou do takzvanej sendvičovej základne. Preto kvalitný hrniec z nehrdzavejúcej ocele nikdy nebude ľahký a bude mať pevné dno.
Výhody a nevýhody riadu z nehrdzavejúcej ocele
Liatinové hrnce
Liatinové hrnce sa kupujú na celý život. Sú prirodzene nepriľnavé, dobre držia teplo a sú vhodné na všetky povrchy. Ikonou tradičného liatinového riadu je francúzska značka Staub, známa svojimi typickými "cocottes" s farebným smaltovaným povrchom. Pôvodne pre jednoduchú údržbu, dnes aj pre krásny dizajn.
Výhody a nevýhody liatinového riadu
Medené hrnce
Medené hrnce a panvice sú najčastejšou položkou na zozname želaní všetkých gurmánov a nadšencov varenia. Je to riad, ktorý rozhodne nezostane skrytý v kuchynských skriniach a vyzerá skvele v kuchyni aj na fotografiách. Cena zodpovedá kráse a užitočnosti a majstrami v tejto oblasti sú francúzske značky Mauviel a De Buyer.
Výhody a nevýhody medeného riadu
Keramické hrnce
Najväčšou výhodou keramických povrchov je ich nepriľnavosť. Nielenže sa ľahko čistia, ale dá sa na nich variť takmer bez tuku. Sú vhodné do umývačky riadu, ale nie vždy sú vhodné na indukciu, musíte si to overiť pri konkrétnom výrobku.
Dôležité vlastnosti
Zhrňme si parametre, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri hrncoch:
- vhodnosť pre váš typ šporáku - sledujte obzvlášť, pokiaľ varíte na indukcii
- možnosť použitia do trúby - stačí u kastróla alebo panvice, ktoré budete do trúby vkladať
- možnosť umývania v umývačke riadu - nerezové hrnce bez problému umyjete v umývačke riadu u liatinových a medených hrncov je bohužiaľ nutné vyvážiť funkčnosť a krásu riadu ručnou prácou a vyššou starostlivosťou
- hrúbka dna - dizajn a technológia dna je hlavným parametrom riadu z nehrdzavejúcej ocele. Čím kvalitnejšie je dno, tým lepšia je vodivosť a rovnomerné varenie.
- prevedenie úchytov
- materiál úchytov: rukoväte hrncov sú zvyčajne kovové, plastové alebo kombinované. Plastové rukoväte sa ľahko nezahrievajú, a preto nie je potrebné používať chňapku. Nie sú však vhodné do rúry a sú typické skôr pre lacnejší riad. Hrnce vyššej triedy ponúkajú rukoväte, ktoré vďaka kombinácii materiálov a vhodnému dizajnu rukoväte minimalizujú zahrievanie rukovätí bez použitia plastu.
- pripevnenie úchytov: rukoväte sú buď zvárané (spoj na vnútornej strane hrnca je prakticky neviditeľný), alebo pripevnené nitmi. V prípade riadu z nehrdzavejúcej ocele je vhodnejšie zvoliť zvárané rukoväte, pretože sú elegantnejšie a za nitmi sa neusadzujú nečistoty. Pri materiáloch, pri ktorých nie je možné zváranie, nie je nitovanie veľkou prekážkou.
Jakub Černý, vedúci nákupu v Kulina
Pre základné vybavenie kuchyne doporučujeme 4-5 dielnu sadu nerezového riadu od renomovaných výrobcov ako sú nemecké značky WMF, Fissler alebo Zwilling. Tieto vysokokvalitné univerzálne hrnce so zosilneným dnom plne pokrývajú potreby každodenného varenia.
Pokročilejší kuchári potom dopĺňajú svoje vybavenie najčastejšie liatinovými pekáčmi. Staub, ikonickými výrobkami z keramiky francúzskej značky Emile Henry a medeným riadom Mauviel a De Buyer. Tieto kúsky sú tiež častým darčekom na Vianoce alebo pre novomanželov.